TVP VOD udostępniło bezpłatny pakiet bajek
Od 6 grudnia TVP VOD udostępniło bezpłatny pakiet ulubionych i wartościowych animacji, dzięki których dzieci uczą się własnych emocji i odkrywają świat. Wśród tytułów jedne z najlepszych polskich bajek: „Agi Bagi”, „Mami Fatale”, „Rodzina Treflików” czy „Wiking Tappi”.
Wiking Tappi” mówi o tym, że dobro jest w każdym z nas. Tappi, obrońca Szepczącego Lasu i jego mieszkańców, jest nietypowym przedstawicielem swojego rodu – zamiast miecza wspaniale „włada” uśmiechem i życzliwością, dzięki którym pozyskuje przyjaciół i zjednuje wrogów, powodując ich przemianę. Twórcy zadbali o cały wachlarz baśniowych postaci – smoki, skrzaty, olbrzymy, trolle, elfy czy pradawne duchy lasu to wspaniała uczta dla oczu. W roli dobrodusznego Wikinga – Piotr Fronczewski.
Jak ze starszej pani zrobić superbohaterkę? To proste – wystarczy być energiczną babcią, która wspaniale gotuje i ratuje z opresji przyjaciół za pomocą …eksperymentów kulinarnych! „Mami Fatale” przenosi nas do czasów dzieciństwa, sielskiej wsi, babcinego jedzenia i dobrej zabawy przy wspólnym przyrządzaniu zdrowych posiłków. W warstwie plastycznej twórcy puszczają oko także do rodziców – wprawny kinoman znajdzie tu nawiązania do „Jurassic Park”, „Gwiezdnych wojen” czy „Piątego elementu”.
„Agi Bagi” przekazuje w prosty sposób często trudne problemy związane ze środowiskiem i ekologią. Opowiada o „dwustronnej” planecie Agi Bagi zamieszkałej przez Agingów i Bagingów, którzy dzięki współpracy dbają o równowagę całego ekosystemu. Na szczególną uwagę zasługuje postać sprowadzającej problemy żarłocznej i lekkomyślnej „Gadziny” i genialny dubbing. Obraz wysmakowany kolorystycznie, z dowcipnymi dialogami i wpadającymi w ucho piosenkami.
„Rodzina Treflików” to zrealizowany w technice animacji lalkowej musical o przygodach rodziny sympatycznych stworków, błyskotliwy i zabawny, promuje m.in.: tolerancję, przyjaźń i rodzinne więzi. Tutaj król i królowa osobiście robią zakupy w sklepie spożywczym, a ciocia jest czarownicą, która lata na miotle. Za reżyserię odpowiada m.in. Marek Skrobecki – współtwórca oscarowego „Piotrusia i wilka”. W piosence tytułowej – Natalia Kukulska.
„Pamiętniki Florki” pokazują świat z perspektywy kilkuletniego dziecka – w tej roli ryjówka Florka, która nie do końca dowierza tłumaczeniom dorosłych i sprawdza wszystko sama, dochodząc do własnych, niekoniecznie słusznych wniosków. Uczy się nazywać i rozumieć najprostsze rzeczy, oswajać emocje. W animacji ważną rolę pełni rodzina – oaza spokoju i bezpieczeństwa. Dzięki niej Florka czuje się kochana i ma odwagę do zadawania ciągłych pytań.
Dzieci uwielbiają odkrywać codziennie coś nowego. Taki jest Heniś – rezolutny i wesoły bohater wciągającej animacji „Dzień w którym Heniś poznał…” – raz odkrywa księżyc, raz wieloryba, innym razem samochód. Nie są to jednak – jakby się mogło wydawać – takie… zwykłe odkrycia. W każdym z nich jest coś ekscytującego i tajemniczego. Podobnie w „Tupcio Chrupcio” – widzimy tytułowego bohatera jak poznaje nowe rzeczy, stawia czoło trudnościom i lękom, uczy się samodzielności. To doskonały film o tym, że zawsze jest wyjście z sytuacji, zwłaszcza kiedy mądrzy rodzice są tuż obok.
Powyższe tytuły dołączają do obszernej biblioteki TVP VOD produkcji dla dzieci w różnym wieku, z najpopularniejszymi bajkami – znajdziemy tu m.in. „Bajeczki Maszy”, „My Little Pony”, „Super Wings”, „Ricky Zoom”, „Miś Fantazy”, czy kultowe tytuły „Reksio” i „Bolek i Lolek”.
Telewizja Polska/Zdjęcie główne: Kadr z bajki „Wiking Tappi”