Różnorodność w filmach i serialach oryginalnych Netflixa

Nowe wyniki dotyczące filmów i seriali Netflix z lat 2020–2021 wykazują znaczącą poprawę rok do roku w odniesieniu do kobiet i osób z grup rasowych lub etnicznych, które dotychczas były niedostatecznie reprezentowane:

W ponad połowie (55 proc.) spośród wszystkich filmów i seriali Netflix w latach 2018–2021 w główną rolę lub jedną z głównych ról wcielała się dziewczyna lub kobieta.

W latach 2020–2021 w niemal połowie (47 proc.) filmów i seriali Netflix w główną rolę lub jedną z głównych ról wcielały się osoby z niedostatecznie reprezentowanej grupy rasowej lub etnicznej. 

W 2021 roku kobiety stanowiły 26,9 proc. wszystkich reżyserów filmów Netflix, natomiast w przypadku najbardziej dochodowych filmów z tego samego roku stanowiły one 12,7 proc. obsady reżyserskiej. Ponadto kobiety stanowiły 38 proc. twórców seriali — to duży wzrost w porównaniu z 26,9 proc. w 2018 roku. 

Istotnie wzrosła liczba niebiałych reżyserek — z 5,6 proc. w 2018 roku do 11,8 proc. w 2021 roku. Podobny wzrost odnotowano również wśród autorek scenariuszów i innych twórczyń. Niebiałe kobiety występowały w roli głównej lub jednej z ról głównych w niemal jednej trzeciej filmów (27,7 proc.) oraz w ponad połowie seriali (54,75 proc.).

Jednak wyniki ujawniają również, że nadal istnieją luki wśród pewnych grup etnicznych lub rasowych takich jak osoby i pochodzeniu latynoamerykańskim, osoby z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, oraz rdzenni mieszkańcy Hawajów i wysp Pacyfiku. Nadal istnieje znaczne pole do poprawy w kwestii reprezentacji osób niepełnosprawnych.

W 2021 r. serwis utworzył Fundusz Netflix na rzecz Równości Twórczej — inicjatywę mającą na celu szkolenie twórców pod kątem możliwości pracy przy produkcjach Netflix oraz przygotowanie talentów do odniesienia sukcesu w branży rozrywkowej: 

  • Inwestycja we wschodzące talenty na całym świecie: w ciągu zaledwie dwóch lat zainwestowaliśmy 29 mln dolarów w ponad 100 programów, nawiązując współpracę z ponad 80 organizacjami w ponad 35 krajach. 
  • Rozwój po obu stronach procesu: fundusz wsparł dotychczas ponad 4500 twórców — między innymi reżyserów, producentów, scenarzystów, twórców efektów wizualnych i nie tylko — zapewniając im zasoby i szkolenia, które pomogły im przygotować się do pracy w lokalnej branży. Ponadto filmy krótkometrażowe powstałe dzięki programom dofinansowanym przez Netflix zostały zaprezentowane na ponad 40 festiwalach filmowych.
  • Tworzenie miejsc pracy przy produkcjach Netflix: znaleźliśmy miejsce dla 395 twórców biorących udział w naszych programach przy produkcjach Netflix w wielu różnych rolach, od producentów liniowych i współmontażystów po asystentów castingowych i maszynistów. Ci praktykanci pracowali nad projektami Netflix na całym świecie, takimi jak: „Królowa Charlotta: Opowieść ze świata Bridgertonów” w Wielkiej Brytanii, „Lupin” we Francji, „Siostry krwi” w Nigerii, „You Are So Not Invited to My Bat Mitzvah!” w Kanadzie oraz „Dzienna zmiana” i „Rebel Moon” w Stanach Zjednoczonych. Uczestnicy naszego programu rozwoju reżyserów seriali wyreżyserowali również odcinki najgłośniejszych seriali Netflix, takich jak „Ozark”, „Zjazd rodzinny”, „On My Block”, „Zagubieni w kosmosie” i nie tylko.

Netflix ogłosił też kilka nowych programów takich jak:

Producers Inclusion Initiative i Ladder wytwórni Shondaland (USA): kolejna edycja Producers Inclusion Initiative skupia się na szkoleniu producentów liniowych z niedostatecznie reprezentowanych grup w systemie studio. Ponadto 13 stażystów obejmuje obecnie role produkcyjne i techniczne na planie nadchodzącego serialu Netflix „The Residence”.

Gold Producers Accelerator firm Gold House, AUM oraz Netflix (USA): ten program kierowany przez Ninę Yang Bongiovi zapewni producentom pochodzenia azjatyckiego i pacyficznego płatne stanowiska we współpracy z doświadczonymi pracownikami przy produkcji niezależnych filmów, a także mentoring i specjalnie opracowane warsztaty dla specjalistów.

imagineNATIVE Production Mentorship Program (Kanada): twórcy rdzennego pochodzenia otrzymają możliwość wzięcia udziału w płatnym mentoringu podczas realizacji produkcji w Kanadzie. 

Netflix x Film Companion Take Ten Program (Indie): pięcioro młodych filmowców z Indii nakręci miniseriale oraz otrzyma szansę na naukę pod okiem najlepszych ekspertów w branży.

European Audiovisual Entrepreneurs (EAVE), House of Europe, New York Film Academy i Ukraińska Akademia Filmowa (Ukraina): trwają zgłoszenia do nowej serii cyfrowych warsztatów dla ukraińskich producentów i producentów liniowych.

Wyniki tej nowej tury badań są bardzo motywujące. Niezmiernie nas cieszy wpływ, jaki dostrzegamy po pierwszych dwóch latach działalności Funduszu na rzecz Równości Twórczej. Jednak wiemy, że przyczynianie się do realnych zmian, nie tylko w Netflix, lecz również w całej branży, wymaga nieustannego poszukiwania głosów, które nadal pozostają nieme, a także odkrywania twórców nowego pokolenia.

Netflix