Nowy i ulepszony Indeks prędkości dostawców internetowych
W serwisie Netflix najważniejsze decyzje podejmują użytkownicy — sami decydują, kiedy, gdzie i na jakich urządzeniach oglądają nasze wyjątkowe treści. Użytkownicy serwisu Netflix chcą korzystać z niego bez problemów i zakłóceń.
Aby przesyłanie strumieniowe treści do użytkowników z ponad 190 krajów było możliwe, materiały wideo muszą zostać skonwertowane do zakodowanej formy. Ten proces nazywamy kodowaniem. W ostatnim czasie Netflix stworzył nowe formaty kodowania, dzięki którym treści docierają do użytkowników w takiej samej lub wyższej jakości, ale mają mniejszy rozmiar czy też szybkość transmisji bitów (bitrate).
Te bardziej wydajne formaty kodowania zapewniają użytkownikom wiele korzyści, mogą oni bowiem oglądać treści w lepszej jakości obrazu i dźwięku przy tej samej lub niższej przepustowości łącza. Są one również korzystne dla dostawców internetowych, którzy odnotowali obniżenie ruchu w swoich sieciach.
Obecnie serwis wdraża te wydajne formaty kodowania na szeroką skalę, dlatego zmieniony został Indeks prędkości dostawców internetowych, uwzględniając w nim nowe pomiary wydajności, aby dostosować go do zmieniających się warunków przesyłania strumieniowego i kodowania.
Indeks prędkości dostawców internetowych ma być źródłem informacji na temat dostawców internetu, którzy zapewniają najlepszą wydajność podczas korzystania z serwisu Netflix w godzinach szczytu.
Załóżmy, że w Indeksie prędkości dostawców internetowych widnieją dwaj dostawcy oferujący dokładnie taką samą przepustowość łącza wyrażaną w Mb/s. Dotychczas mogło się zdarzyć, że występowały różnice w jakości obrazu, mimo że zapewniali oni taką samą prędkość łącza. Było to zależne on urządzenia, na którym użytkownik ogląda treści. Nowa metoda pomiaru uwzględnia informacje o urządzeniu, formacie kodowania oraz o planie Netflix, z którego korzysta użytkownik. Obecnie sprawdzane są różnice w prędkości internetu oferowanej przez poszczególnych dostawców, zakładając, że pozostałe czynniki wpływające na wynik są takie same (poza ruchem w sieci komórkowej).
Warto podkreślić, że dostawcy internetowi, dzięki którym użytkownicy mogą korzystać z serwisu Netflix w wysokiej jakości, nadal będą wysoko oceniani. Netflix chciałby, by czynniki niezależne od dostawców, takie jak urządzenia, z których korzysta użytkownik, nie wpływały na wynik pomiaru prędkości oraz pozycję w rankingu.
Wraz z aktualizacją metodologii pomiaru zaktualizowany został indeks pod kątem przejrzystości i łatwości użytkowania. Dotychczas prędkość internetu okreslana była z dokładnością do 0,1 Mb/s. Od teraz przepustowość łącza będzie zaokrąglana do 0,2 Mb/s, ponieważ różnice prędkości poniżej 0,2 Mb/s nie mają znaczącego wpływu na jakość treści oglądanych w serwisie Netflix.
Ponadto po raz pierwszy dopuszczono możliwość umieszczenia kilku dostawców internetowych na tej samej lokacie. Na przykład w USA siedmiu dostawców zajęło pierwsze miejsce w rankingu. Ponadto w najnowszym raporcie w czołówce znalazło się także siedem krajów i regionów. Tajlandia, Szwajcaria, Singapur, Holandia, Hongkong, Belgia oraz Australia odnotowały średnią prędkość na poziomie 3,8 Mb/s.
Zmieniony został również wygląd oraz funkcjonalność witryny z Indeksem prędkości dostawców internetowych.
Netflix