Modowe trendy z czasów „Alienisty”
Członkowie obsady i kostiumograf Michael Kaplan opowiadają o trendach panujących w modzie czasów wieku pozłacanego, a także o tym, jak wyglądała przemiana aktorów w bohaterów z epoki.
„Alienista” to naturalistyczny serial psychologiczny osadzony w realiach Nowego Jorku czasów „wieku pozłacanego”. Jego głównym bohaterem jest genialny Laszlo Kreizler (w tej roli Daniel Brühl znany z „Bękartów wojny”, „Wyścigu” i „Kapitana Ameryki: Wojna bohaterów”) — dociekliwy „alienista”, czyli zwolennik nowej, kontrowersyjnej metody leczenia schorzeń psychicznych, który jako jedyny może pomóc schwytać rytualnego mordercę młodych chłopców.
Oparty na bestsellerowej i obsypanej nagrodami powieści Caleba Carra serial „Alienista” z genialnymi kreacjami Luke’a Evansa („Dziewczyna z pociągu”) i Dakoty Fanning („Amerykańska sielanka”) to porywająca zagadka kryminalna z przełomu wieków i wyjątkowa opowieść o narodzinach najpotężniejszego miasta świata, które nie cofnie się przed niczym, aby ukryć swoje mroczne tajemnice.
W „Alieniście”, Luke Evans gra Johna Moore’a, ilustratora jednej z nowojorskich gazet, zaś Dakota Fanning wciela się w rolę Sary Howard — ambitnej sekretarki, która ma plan zostać pierwszą śledczą w policji miejskiej.
W serialu występują także Brian Geraghty („The Hurt Locker. W pułapce wojny”) jako komendant policji Theodore Roosevelt; Douglas Smith („Sama przeciw wszystkim”) i Matthew Shear („Mistress America”) jako bliźniacy Marcus i Lucius Isaaksonowie, którzy pomagają w rozwiązaniu straszliwej zagadki; Matt Lintz („Piksele”) jako Stevie, mały twardziel, a przy tym chłopiec na posyłki i szofer dr. Kreizlera; Robert Ray Wisdom („Prawo ulicy”) jako Cyrus, mężczyzna z mroczną przeszłością, którego Kreizler sprowadził na właściwe tory i zatrudnił w charakterze lokaja, a także Q’orianka Kilcher („Podróż do nowej ziemi”), niema służąca Kreizlera, z którym łączy ją wyjątkowa, milcząca więź.
Netflix