„Halny” – premiera audiobooka
Kolejny tydzień spotkań autorskich z cyklu #premieraonline otworzą twórcy związani z premierą audiobooka „Halny” Igora Jarka, wyróżnionego Odkryciem Empiku 2020.
W najbliższy wtorek 2 marca o godz. 18.00 sam autor wraz z aktorami odgrywającymi główne role w produkcji opowiedzą o kulisach przeniesienia zbioru opowiadań do świata cyfrowego.
Transmisja z interaktywnego studia Empiku dostępna będzie na stronie Facebook.com/empikcom.
Data spotkania nie jest przypadkowa. To właśnie 2 marca „Halny” Igora Jarka będzie miał swoją premierę w aplikacji Empik Go w formie audiobooka.
Zebrany w jednym tomie nieoczywisty zbiór opowiadań („Nowohucka kolęda”, „Królowa” i „Halny”) stanowiący debiut prozatorski autora łączy miejsce akcji – Nowa Huta – i środowisko bohaterów. To gangsterzy, dilerzy narkotyków, nieudani muzycy po wyrokach za spowodowanie po pijanemu śmierci kilku osób.
Ich wewnętrzne monologi są prawdziwe, także za sprawą języka – brutalnego, wulgarnego, o mocnym, miejscami rapowym rytmie. „Halny” jest portretem miasta, chociaż nie tego kulturalnego, ani nawet tego znanego turystom. Nie chodzi tu też o historię czy np. topografię. Igor Jarek z wielkim talentem portretuje mieszańców. Tych, którzy z Krakowem – Miastem Literatury UNESCO nie mają nic wspólnego.
Książka wydana w ubiegłym roku nakładem Wydawnictwa Nisza została doceniona przez szeroką publiczność i przyniosła autorowi nagrodę Odkrycie Empiku 2020 w kategorii Literatura. To wyjątkowe wyróżnienie wskazuje twórców, którzy w odważny i oryginalny sposób realizują swoje artystyczne wizje, wyznaczając możliwe kierunki rozwoju w polskiej kulturze.
Jak uzasadniło jury złożone z uznanych ekspertów, nagrodę tę zdecydowali się przyznać Igorowi Jarkowi „za oddanie głosu tym, którzy w życiu mają pod górkę. Za stylistyczny skok na główkę, za język, który męczy, kłuje i uwiera, ale nie pozwala się oderwać. Za przeniesienie Nowej Huty w świat rodem z filmów Tarantino. Za narodziny pisarza”.
Podczas spotkania autorskiego online prowadzonego przez Weronikę Wawrzkowicz twórca zdradzi szczegóły związane z powstawaniem powieści, a także samego audiobooka. Towarzyszyć mu będą aktorzy odgrywający główne role w produkcji – Marta Dylewska i Michał Podsiadło.
Podczas transmisji możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Dla zapewnienia pełnego komfortu i dostępności spotkanie będzie tłumaczone także na język migowy.
Marta Dylewska to aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa. Współpracowała z warszawskimi teatrami: 6. piętro, Imka, Narodowym, Dramatycznym oraz Teatrem im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Na wielkim ekranie zadebiutowała rolą Sandry w filmie Jacka Bromskiego pt. „Bilet na księżyc”. Użyczyła swojego głosu do kilkuset produkcji dubbingowych i stale współpracuje ze studiami dubbingowymi w Warszawie.
Michał Podsiadło jest absolwentem Akademii Teatralnej w Warszawie, ukończył kurs aktorski w The Lee Strasberg Theatre and Film Institute w Nowym Jorku. Za rolę w przedstawieniu dyplomowym „Sceny z Różewicza” otrzymał wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na XXVII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Od 2010 roku związany z Teatrem Dramatycznym w Warszawie.
Empik/Zdjęcie główne:Empik