„A teraz my!” Młode pokolenie bije na alarm
Młode pokolenie wzbrania się przed stylem życia, który niszczy nasz świat. Kryzys związany z pandemią koronawirusa ujawnił dodatkowe braki globalizowanej gospodarki. Czy kryzys niesie szansę na zmianę na lepsze? Film przedstawia nastroje młodego pokolenia i szuka pomysłów i rozwiązań a lepszy świat we Francji, w Niemczech i w Polsce.
Młode pokolenie uważa, że jego przyszłość jest zagrożona. Wzbrania się przed stylem życia, który niszczy naszą planetę. Kryzys związany z pandemią koronawirusa ujawnił dodatkowe braki zglobalizowanej gospodarki. Czy kryzys niesie szansę na zmianę na lepsze? Film przedstawia nastroje młodego pokolenia i szuka pomysłów i rozwiązań na lepszy świat we Francji, w Niemczech i w Polsce.
Co jest naprawdę ważne dla młodych Europejczyków i jak oceniają oni swoje szanse na przyszłość? Czego się obawiają, a z czym łączą swoje nadzieje? I kto się im przeciwstawi i ich pohamuje? Moderatorka Aline Abboud spotyka we Francji młode aktywistki, na przykład Priscillię Ludosky, współzałożycielkę ruchu żółtych kamizelek, i Assę Traoré, która angażuje się we Francji w ruch Black Lives Matter.
W Polsce spotyka aktywistę, artystę i rolnika Daniela Rycharskiego, a w Niemczech, podczas strajku klimatycznego w Berlinie, Franziskę Heinisch, Hannah Lübbert i Elię Mulę z rady młodzieży fundacji Generationen Stiftung.Docierają do niej jednak także głosy przeciwników ruchu.
Przede wszystkim w Polsce młodzież jest głęboko podzielona i coraz więcej młodych ludzi angażuje się w organizacjach konserwatywnych i nacjonalistycznych. Razem z naukowcami, takimi jak Lili Fuhr, Agnieszka Kwiatkowska i LouisMaurin, omawia pomysły na czas po kryzysie: w jaki sposób można jeszcze zatrzymać kryzysy egzystencjonalne związane ze zmianą klimatu orazz kryzysem demokracji i sprawiedliwości społecznej? Film pokazuje młodą Europę i pewnych siebie młodych ludzi walczących o swoje miejsce w społeczeństwie.
Arte/Zdjęcie główne: kadr w filmu